Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Posted by on 24 lipca 2012

Niechorze jest niezwykle dynamicznie rozwijającym się kurortem nadmorskim. Nowopowstały, już działający Park Miniatur Latarni Morskich tylko potwierdza tę tezę.

Inwestycja jest o tylko trafiona że jedyna na polskim wybrzeżu. Stanowi dużą atrakcje turystyczną i świetne urozmaicenie wczasów nad morzem lub alternatywę na niesprzyjająca plażowaniu pogodę.

Przyzwyczajeni do licznych parków miniatur rozsianych po całej Polsce, prezentujących oklepane piramidy egipskie, krzywe wieże w Pizie i wieże Eiffle’a, coraz rzadziej decydujemy się płacić za wejściówki do tego typu kompleksów. Alternatywą na to są Parki Miniatur posiadające swój niepowtarzalny charakter, targetowane na dany rodzaj obiektów, jednym słowem na tematyczne parki miniatur. Przykładem takiego właśnie przedsięwzięcia jest Park Miniatur w Niechorzu prezentujący wszystkie polskie latarnie morskie w skali odwzorowania 1:10 w bardzo precyzyjnym wykonaniu i w ciekawej ekspozycji.Park Miniatur latarni morskich Niechorze

Zwiedzanie Parku Miniatur w Niechorzu

Całość ekspozycji rozłożona jest na dość obszernym ogrodzonym placu, na brukowanej makiecie w kształcie polskiej linii wybrzeża przestawiającej obszary od Zatoki Gdańskiej poprzez Hel, wybrzeże wschodnie aż do zachodnich krańców Pomorza czyli wysp Wolin i Uznam.

Ekspozycja - jedna z latarńZwiedzanie rozpoczyna się od zebrania kilkunastoosobowej grupy z którą przez historię polskich latarni morskich przeprowadza przewodnik. Wycieczka trwa kilkadziesiąt minut i jest prowadzona niezwykle interesująco. Przewodnik zdradza w bardzo przystępny sposób szczegóły budowy latarni, ich historię, parametry techniczne, zasadę działania oraz inne ciekawostki z historii latarnictwa.

Grupa zwiedzających przechodzi po kolei od strony wschodniej do zachodnich krańców polskiego wybrzeża odwiedzając po kolei miejscowości w których stoją latarnie morskie. Na każdej latarni możemy również zobaczyć tabliczkę która prezentuje szczegóły trwania budowy poszczególnych miniatur oraz ich cenę.

Jak dotrzeć do Parku Miniatur Latarni?

Park Miniatur w Niechorzu znajduje się przy ul. Ludnej 16 niedaleko latarni morskiej. Banery reklamowe i informacje jak dotrzeć do parku wywieszone są w praktycznie wszystkich kurortach gminy Rewal i oczywiście w samym Niechorzu. drogowskaz prowadzący do Parku Miniatur w NiechorzuNiedaleko samego parku ustawione są również drogowskazy kierujące do bram królestwa latarni morskich.

Najprościej można tutaj dojechać:

  • Od strony Pogorzelicy jadąc do końca Aleją Bursztynową czyli główna ulicą Niechorza i potem kierując się na latarnię morską w Niechorzu
  • Od strony Rewala jadą drogą przez las wzdłuż wybrzeża docieramy do latarni i jeszcze kilkaset metrów w kierunku wschodnim dochodzimy do Parku Miniatur.
  • Spacerem z Niechorza najprzyjemniejsza ścieżka wiedzie przez klif na który dostajemy się pokonując kilkadziesiąt schodów a następnie promenadą z fantastycznymi widokami na morze dochodzimy pod ogrodzony teren Parku Miniatur.

Miniatura latarni morskiej i fragmentu fortu w KołobrzeguMiniatura latarni morskiej w Kołobrzegu – przykład niezwykłej staranności wykonania wszystkich replik latarni prezentowanych w Parku. Wszystkie eksponaty wykonane są przy wykorzystaniu najnowszej technologii. Czas wykonania każdej z nich to kilka miesięcy. Koszt większości z latarń przekracza 100 000 zł. Szczegóły dotyczące kosztów wykonania widnieją na tabliczkach na eksponatach.

2 Responses to Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

  1. Jerzy Kowalewski - Łódź

    Park Miniatur w Niechorzu to następne miejsce które sprawia, że w Niechorzu naprawdę trudno się nudzić. Ten kurort ma coś w sobie, niepowtarzalna atmosfera, a do tego wiele atrakcji turystycznych. Ja jestem zauroczony i jeżeli ktoś założy Towarzystwo Przyjaciół Niechorza to ja pisze się na pierwszego członka.

  2. Hobbysta podróżnk

    Uważam że zbudowanie parku miniatur w którym prezentowane są wyłącznie latarnie morskie to szczał w dziesiątkę. Tego jeszcze nie było, ściśle tematyczny obiekt tego typu musiał odnieść sukces. Myślę że większość z nas ma ość wchodzenia do parku miniatur i oglądania ciągle tych samych budowli czyli Plac Św. Marka w Wenecji, Wieża Eifflea czy piramidy w Egipcie. Park w Niechorzu to gratka dla miłośników latarnictwa ale również dla wszystkich którzy związani są z polskim morzem choćby przez sentyment. Kiedyś to był podstawowy kierunek na wakacje, a latarnie były właściwie jedyną obok nadmorskich plaż atrakcją turystyczną pasu wybrzeża.

cheap ralph lauren,ralph lauren italia outlet online,christian louboutin wedding shoes,louis vuitton bags,ralph lauren outlet ,evening dresses on sale,cheap christian louboutin,cheap ralph lauren,louis vuitton bags,cheap michael kors